środa, 19 maja 2010

Lekki jak porter? - Ciechan Porter (producent Browar Ciechan)


Wracam do produktów browaru w Ciechanowie, bo nie wszystkie piwa z jego portfolio miałem okazję próbować. Tym razem konkretny zawodnik – czarny jak smoła dziwięcioprocentowy porter.   czytaj dalej

Po nalaniu piana nie jest może zbyt gęsta ani wysoka, ale po redukcji pozostaje w postaci całkiem słusznego kożuszka. Piwo ma kolor czekoladowoczarny, z rubinowymi przebłyskami pod światło. Zapach karmelowo-owocowo-cytrusowy, miły. Pierwsze wrażenie smakowe to gorzka kawa zbożowa, potem mocny smak palenia i karmelu. Zgodzę się chętnie z opisem na kontrze, że jest delikatne w smaku. Porter Ciechana nie próbuje zgrywać twardziela, nie wykrzywi gęby gorzkim smakiem. Wbrew woltażowi jest zaskakująco lekki. To może być zdradliwe w skutkach! Dodam jeszcze dwa słowa o wysyceniu – całkiem wysokie, ilość gazu początkowo nieco zatyka i uderza do nosa, jednocześnie wpływając na wspomniane uczucie lekkości.

Nieźle smakuje do końca. Ostatnia 1/3 kufla bardziej esencjonalna i bogatsza w aromaty. Nie uwiodło mnie to piwo, ale złego słowa o nim nie powiem. Przyzwoity porter – tylko cena trochę wygórowana.

PS. Jak donosi na swoim blogu Tomasz Kopyra, porter z Ciechanowa stanie się niedługo bardziej „porterowy” dzięki zwiększeniu ekstraktu do 22%. Zobaczymy czy będzie w stanie powalczyć z żywieckim.

Alkohol: 9%. Ekstrakt: 18,1%
Cena: 5,10 zł (Olo, Gliwice)
----------------
Ocena: 7,5/10

+ kolor, zapach, piana
+ lekki, nieprzytłaczający smak

- brakuje mu tego „czegoś”

Mało ci? Dokładka: Ciechan Pszeniczne, Ciechan Wyborne, Ciechan Miodowe

5 komentarzy:

 1. Tego portera nie piłem, natomiast mogę polecić Ciechan Miodowe :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Tak po cichutku szepnę Porter Warmiiiiiiinski :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Porter od Żywca zupełnie mi nie smakuje, w ogóle porterów nie lubię, ale Ciechan jest jakiś taki inny... Wszystkie Ciechany bardzo lubię a Ciechan Porter to chyba jedyny porter, jaki jestem w stanie przełkąć. Ale nie ma to jednak, jak Ciechan Miodowe albo Ciechan Stout :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jestem z Ciechanowa i takie miłe słowa napełniają moją mazowiecką duszę dumą!

  OdpowiedzUsuń
 5. Drogi masz ten sklep ;)

  Co do Porterów, to ten Żywca nie umywa się do tego z Ciechana. Co do samego piwa, to znakomite - jedynie pianki mogłoby być trochę więcej, ale odnośnie smaku to zarzutów brak!

  OdpowiedzUsuń