wtorek, 6 kwietnia 2010

Anatol w piwie - Czarny Dąb (producent Browar Konstancin)


Browar Konstancin produkuje jedno z najoryginalniejszych polskich piw. Czarny Dąb to mocne ciemne piwo, zawierające... prażoną cykorię i buraka cukrowego.   czytaj dalej

Przyznacie, że brzmi to intrygująco. Oprócz tych dwóch nietypowych składników mamy jeszcze dwa rodzaje chmielu (goryczkowy i aromatyczny), dwa słody (jęczmienny i barwiący) oraz – niestety - cukier.

Po nalaniu w nos uderza silna karmelowa, przepalona nuta. Być może to siła sugestii, ale miałem wrażenie, że czuję też odrobinę zapachu kawy zbożowej (którą wytwarza się właśnie z prażonej cykorii i buraka cukrowego). Nalało się ze śladową pianą. Czarny Dąb ma nikłe wysycenie, chyba odrobinę za słabe. Być może chodziło o to, żeby ilość gazu nie zniekształciła smaku, ale wydaje mi się, że bardziej żywiołowe byłoby ciekawsze. Piwo ma kolor mocnej herbaty. W smaku czuć przede wszystkim palenie. Jest lekko goryczkowe, w tle czai się popiół, czyli coś w stylu Karmi. Dość trudno mi to określić, ale występuje wrażenie osadzania się na przełyku fusów od kawy. Nie jest to intensywne doznanie, ale dość niepokojące. Z czasem dochodzi do głosu akcent kawowy. Finał łagodny, karmelowy, z ciągnącą się nutą kawy.


Piwo jest dość mocne, ma 7,5% alko przy ekstrakcie 16,1%. Estetyka oprawy graficznej wysoka, ale to nie wystarczy, by Czarny Dąb został moim ulubieńcem. Polecam do spróbowania jako ciekawostkę, sam jednak raczej nie będę do niego wracać.

==Radar==

Cena: 4,40 zł (Olo, Gliwice)
-------------
Ocena: 6/10

+ oryginalny skład
+ powinno posmakować miłośnikom ciemnych mocnych

- cukier
- posmak popiołu, którego nie znoszę

3 komentarze:

 1. Nie podobaja mi sie recenzje piw, owszem lubie czasem wybic, ale co to ma wspolnego z fast foodami ?

  OdpowiedzUsuń
 2. Kolego anonimowy, wiesz co jest najlepsze do przepijania fastfoodów? Domyśl się :)

  OdpowiedzUsuń
 3. a ja sie zlapalem na tym ze teraz czytam tego bloga glownie dla opisow piw :)

  Anonimowy z 00:22

  OdpowiedzUsuń