wtorek, 9 lutego 2010

Dobre wieści z Czarnkowa!


Browar w Czarnkowie jest obecnie własnością Agencji Nieruchomości Rolnych, która ostatnio na potęgę pozbywa się swoich obiektów. Istniało duże niebezpieczeństwo, że zakład browarniczy w Czarnkowie kupi prywatny inwestor, który zlikwiduje produkcję wyjątkowego na skalę kraju piwa Noteckiego. Powstał nawet specjalny komitet zbierający podpisy pod wnioskiem o ocalenie Czarnkowa.   czytaj dalej

Wygląda na to, że sprawa będzie miała pomyślny finał. Jak pisze Głos Wielkopolski, browar ma zostać przejęty przez gminę, a prywatni przedsiębiorcy, którzy wezmą go w dzierżawę od miasta, mają nie tylko zachować unikatową produkcję, ale też stworzyć z zakładu atrakcję turystyczną. Miłośnicy naturalnych metod warzenia mogliby na miejscu śledzić cały proces produkcji, by na końcu uraczyć się świeżym niepasterem. Brzmi pięknie i chętnie wpiszę Czarnków na listę miejsc do odwiedzenia w wakacje, jest tylko jedno ale. ANR nie jest skłonna do dawania prezentów i chce sprzedać gminie browar za minimum 5,5 mln zł (to wartość samej nieruchomości). Dochody 12-tysięcznego miasta to trochę ponad 30 milionów. Może być problem ze zdobyciem takiej kwoty.

Jednak cytowany przez Głos Tomasz Sikora, prezes Forum Gospodarczego Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, uważa że istnieje duża szansa na to, by gmina przejęła browar nieodpłatnie. Podaje przykład lotniska w Pile przejętego przez miasto za darmo i trwającego procesu przejęcia przez Poznań Międzynarodowych Targów Poznańskich. Jeśli tak się stanie, browar w Czarnkowie nie zaprzestanie produkcji i oby tak było!

Nasuwa mi się jeszcze jedna myśl. Załóżmy, że przejęcie się uda, zostaną zaangażowani prywatni przedsiębiorcy, którzy będą chcieli rozwijać produkcję (wiadomo, że nikt się nie angażuje w taki biznes nie licząć na zyski), a więc w statucie zakładu powinien się koniecznie znaleźć zapis, że nie wolno go modernizować, instalować nowych urządzeń, wprowadzać nowoczesnych metod produkcji - w takim przypadku bowiem Czarnków stałby się kolejnym nijakim zakładem produkcji byle jakiego piwa dla marketów.

==Radar==

Zdjęcie browaru: scirtes

1 komentarz: