czwartek, 14 stycznia 2010

Porter? – Utenos porter (producent Utenos Alus, Litwa)


Pytajnik w tytule wziął się stąd, że piwo nie bardzo przypomina typowy porter. U nas na takie piwo mówi się koźlak. Pytanie, czy oceniać trunek z Uteny jako porter, czy raczej ciemne piwo typu bock?   czytaj dalej

Jako porter nie sprawdza się. Weźmy kolor. Zamiast typowo porterowej czerni mamy ciemny brąz, który pod światło nabiera rubinowego odcienia. Pod mocne światło zamienia się wręcz w czerwień. Weźmy smak. Niby gorzkawy, ale nie tak mocno jak typowy porter. Tu gorycz jest tylko jedną z kilku uzupełniających się nut. Często do głosu dochodzi miła słodycz słodu, kiedy indziej na czoło wychodzą lekko owocowe aromaty. Przyznaję, że picie Utenosa jest przyjemnością, ale z tym jest mały problem, bo kupiłem to piwo jako porter i oczekiwałem takich, a nie innych doznań smakowych. Byłem nastawiony na przegryzanie się przez gorzki, czarny jak smoła trunek, a dostałem piwko lekkie i raczej wakacyjne niż zimowe. Jedno zdanie na temat piany: po nalaniu ładnie zaczopowała kufel, ale trwało to może z dwie minuty, po czym zredukowała się do skromnej obwódki. Wysycenie gazem dość minimalistyczne, ale piwo zachowało dziarskość do samego końca. Alkohol (6,8%) – wyczuwalny, ale nie dominujący.


Etykieta w odcieniach starego złota, dość elegancka, niestety tył mało czytelny; ciężko dotrzeć do poszukiwanych informacji.

Podsumowując: piwo dla lubiących niespodzianki. Tym, którzy szukają konkretnego smaku portera raczej polecę Granda z Amberu.


==Radar==

Cena: 4,99 zł (Tesco)
-------------------
Ocena: 7,5/10

+ ciekawa barwa
+ bogaty smak

- nie tego oczekujesz kupując portera

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz