sobota, 9 stycznia 2010

Po prostu wyborne – Ciechan Piwo Wyborne (producent browar Ciechan)

Oto jak należy robić piwo niepasteryzowane. Browar z Ciechanowa po raz kolejny udowodnił, że w piwach nietypowych, krótkoseryjnych, należy do krajowej ekstraklasy.  czytaj dalej

Podobnie jak opisywane jakiś czas temu Noteckie z Czarnkowa, Wyborne wyróżnia się od typowych pilznerów już po pierwszym łyku. Nie jest co prawda tak goryczkowy, ale zaskakuje trudną do opisania głębią, a nawet pewną brutalnością smaku. Potrafi podrapać gardło nieskoordynowanym atakiem gazu. Bąbelki fantazyjnie oblepiają ścianki kufla, a piana, wprawdzie dość skromna, utrzymuje się co najmniej do połowy konsumpcji. Jednak Wyborne dość szybko się wygazowuje. Jest dość mocne (6,2%) i to się czuje, ale nie jest to uczucie nieprzyjemne. Wręcz przeciwnie, wyrazisty alkohol dodaje mu jeszcze szorstkości i drapieżności, co mi akurat w tym wypadku bardzo pasuje.


Krótki termin przydatności do spożycia Wybornego to oczywiście wyzwanie dla sprzedawców, a jego zdobycie to wyzwanie dla piwosza smakosza. Warto się pomęczyć i zakupić, bo smakowanie tego piwa to prawdziwa przygoda.

==Radar==

Cena: 3,60 zł (delikatesy Piast, Gliwice)
-----------------------
Ocena: 9/10

+ wyjątkowy, charakterystyczny smak
+ mocne i drapieżne
+ krótki termin przydatności do spożycia

- banderolka wygląda ohydnie za sprawą znaków jakości
- piana mogłaby być obfitsza, nasycenie nie jest stabilne

4 komentarze:

 1. wypadało by zamieścić ten link:

  http://www.uratujmyczarnkow.pl/

  proszę rozpropagować tę akcję.
  dziękujemy

  OdpowiedzUsuń
 2. To jest mój ulubiony browar. Wygrywa ze wszystkimi polskimi i zagranicznym piwami jakie miałem przyjemność próbować,a troszkę tego było :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciechan rządzi!!!
  Wypadałoby wspomnieć o jego odmianach - miodowy, pszeniczny, mocny...

  OdpowiedzUsuń
 4. Niebawem Ciechan ma zmieniać oznaczenia piw niepasteryzowanych na nieutrwalone. I wcale się nie dziwię, duże koncerny próbują coś ugrać na sukcesie małych browarów.

  OdpowiedzUsuń