czwartek, 3 grudnia 2009

Serowe zwierzaki i truskawki z Kaszub - nowe produkty regionalne made in Poland!

Truskawka ma nr 13, a redykołka 14. To właśnie zarejestrowane przez Komisję Europejską polskie produkty chronione znakiem geograficznym UE. Tego typu produkty mogą być wytwarzane tylko na wyznaczonym obszarze, w tym przypadku na Kaszubach i Podhalu.

Truskawka kaszubska lub - ładniej - kaszëbskô malëna ma podobno niezwykłe właściwości. Cytat ze strony http://www.truskawkakaszubska.pl/ (tak, tak, truskawki mają własny serwis!): "dojrzewają na słonecznych stokach wzgórz morenowych w otoczeniu jezior i lasów sosnowych, muskane wiatrem od morza. Bardzo słodkie i aromatyczne, są wyśmienite!" Podobno mają też właściwości, hm, zdrowotne, co Kaszubi komentują w dowcipny sposób: "Mówi się, że truskawki są afrodyzjakiem. I może coś w tym jest skoro na Kaszubach mamy obfitość truskawek i największy w kraju przyrost naturalny… ;-)"


Zdjęcie: expresskaszubski.pl

Drugim produktem jest redykołka - serek w kształcie zwierzątka, serca lub wrzeciona, wytwarzany na Podhalu z przetworzonego bundzu. Redykołka jest serem półtwardym, półtłustym z mleka owczego (choć można dodać mleka krowiego - do 40% objętości). Tradycja jego wytwarzania jest baaardzo stara, ale przetrwała do dziś, a od teraz serek ma szansę wejść na salony, jak jego brat oscypek.

No i jak fajnie wygląda!


Zdjęcie: potrawyregionalne.pl

==Radar==

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz