poniedziałek, 9 listopada 2009

W Polsce powstanie sieć pijalni yerba mate


Czy zagrozi Starbucksowi? Pewnie nie, ale ma szansę uzupełnić ofertę kawiarni i pijalni herbaty. Pierwszy lokal, w którym można się napić południowoamerykańskiego naparu, a także kupić to i owo związane z yerba mate, powstał właśnie w Warszawie. Guarani Mate Bar ma być początkiem ogólnokrajowej sieci działającej w modelu franszyzowym (właściciel baru wykupuje licencję na prowadzenie lokalu pod marką sieci).

- Rynek Yerba Mate ciągle jest jeszcze w Polsce dosyć mały. Naszym zdaniem będzie rósł, biorąc pod uwagę rosnące zainteresowanie. Dodatkowo pijalnie Yerba Mate to zupełnie coś nowego i dlatego chcemy to wykorzystać i stworzyć pierwszą w Polsce sieć - powiedziała Portalowi Spożywczemu Anna Pasyniuk z Guarani Mate Bar.

Yerba mate - wyszuszone liście ostrokrzewu paragwajskiego - ma niezwykłe właściwości odżywcze, rozjaśnia umysł i likwiduje uczucie zmęczenia i głodu. Do dziś jest jedną z najpopularniejszych indiańskich używek. Do Europy trafiła za sprawą jezuitów. Yerba mate podaje się na gorąco (napar) lub na zimno w specjalnym naczyniu przypominającym tykwę (mati w języku Indian Keczua to właśnie tykwa). Pije się ją przez specjalną rurkę (bombillę).

Można więc powiedzieć, że picie yerby to rodzaj specyficznego rytuału, który ma szansę przyciągnąć klientów - zwłaszcza młodych ludzi - do powstającej sieci.

==Radar==

Tekst powstał w oparciu o info z Portalu Spożywczego i artykuł w Wikipedii. Foto: Wikipedia

3 komentarze:

  1. no właśnie! wreszcie bym spróbowała, gdyby ktoś mi to podał w odpowiedni sposób... sama jestem zbyt leniwa na takie rytuały ;) a z tego co słyszałam napar całkiem oraz raczej!

    OdpowiedzUsuń
  2. Musisz radar głowiznę z Lidla przetestować są smaki: zwykła, z papryką oraz z ogórkiem kiszonym lub kwaszonym (tego nie pamiętam).

    OdpowiedzUsuń
  3. Juz go nie ma.... Jakies wiesci?

    OdpowiedzUsuń