niedziela, 29 listopada 2009

Placek z zielskiem i boskim salami - Pizza rucola (producent nieznany, Niemcy, dystrybutor Kaufland)

Wpadła mi w oko ta pizza. Nieczęsto widuję w zamrażarkach taką ilość zieleniny (pomijając szpinak). W tym przypadku jest to rukola, roślina kojarzona z Włochami, choć podobno i u nas pospolita. Zielsko ma ciekawy orzechowo-pieprzowy smak i znakomicie nadaje się do surówek/sałatek. Na ciepło wypada już trochę gorzej.

Głównym atutem omawianej pizzy jest jednak salami Calabrese, świetne, pikantne, z niemiecką precyzją symetrycznie ulokowane na placku w liczbie siedmiu plastrów. Zwróćcie uwagę - kiedy kupujecie polską pizzę z salami, to jest to zawsze jakieś tam salami bez nazwy, bez pochodzenia. Tu nie tylko jest świetnej jakości, ale jest gatunkowe i pochodzi z Kalabrii (region Włoch). Na tym polega różnica.


 
Pizza ładnie się wypieka. Ciasto cienkie, ale niełamliwe, w smaku słodkawe (niepotrzebnie). Sosu pomidorowego odpowiednio dużo, do tego małe kawałki pomidorów. Ser - tylko jeden rodzaj: mozzarella. Przydałby się jeszcze jeden dla urozmaicenia. Rukola po upieczeniu placka wygląda nieciekawie, jak zwiędłe liście. Trochę aromatu oddaje, ale nie zachwyca. Zdecydowanie lepiej wygląda przed upieczeniem.

==Radar==

Cena: 5,99 zł
--------------
Ocena: 7/10

+ rukola
+ pyszne salami
+ rozsądna cena


- słodkie ciasto
- rukola chyba jednak lepiej pasuje do sałatek

2 komentarze:

  1. Polecam rukole położyć już na uprzednio upieczonej pizzy wtedy jest super.Jakby co rukola do kupienia w Lidlu

    OdpowiedzUsuń
  2. Dokładnie jak wyżej. Włosi dają rukole po upieczeniu i smakuje rewelacyjnie.

    OdpowiedzUsuń