czwartek, 29 października 2009

Szukasz informacji o regionalnym jedzeniu? To się dobrze naszukasz

Postanowiłem przejrzeć portale informacyjne polskich województw w celach kulinarnych. Taka natura odkrywcy-eksplorera, rozumiecie. Serwisy mają za zadanie w jak najlepszy i najciekawszy sposób przedstawiać walory regionu/województwa. Jak wygląda sprawa promocji kuchni regionalnych i lokalnych przysmaków?

Strony przeglądałem w kolejności wyników wyrzuconych przez Google. No to lecimy.

1. Wrota Podkarpackie (
http://www.wrota.podkarpackie.pl). Portal odsyła do wielu dodatkowych serwisów informacyjnych dla turystów, m.in. poświęconym Bieszczadom czy turystyce rowerowej, jednak żaden z nich nie dotyczy kuchni i jedzenia. Dopiero kiedy klikniemy odnośnik Rolnictwo w menu po lewej stronie, trafiamy na specjalny serwis, z którego dowiemy się np. o konkursach i festiwalach lokalnego jadła. Ciekawą pozycją jest Leksykon Podkarpackich smaków - niestety w postaci ślamazarnie ładującego się pdf-a (a fuj!). Za to kapitalny pomysł to Mapa Podkarpackich Smaków, zobaczcie sami jak to wygląda.

Podsumowując: województwo ma sporo do zaoferowania, ale nie eksponuje tematu. Nie każdy odwiedzający stronę domyśli się, że info o kuchni regionalnej znajdzie w dziale Rolnictwo. Do poprawki!

2. Wrota Małopolski (
http://www.wrotamalopolski.pl). Fatalnie. Znalezienie działu Małopolskie Przysmaki wymaga kliknięcia w link Wizytówka Małopolski, a następnie wybranie tej kategorii. Jest lista najważniejszych małopolskich produktów (np. oscypek, obwarzanek), ale opisy skromne i bez zdjęć. Sytuację ratuje osobny serwis Smak Małopolski z przepisami. Wejście do serwisu tylko przez mały banerek. Dział jedzeniowy nie jest dostępny w żadnym z języków obcych do wyboru.

Podsumowując: jeszcze gorzej niż w przypadku Podkarpacia!

3. Wrota Podlasia (
http://www.wrotapodlasia.pl). Serwis ładny, choć nieco przeładowany informacjami. Podlasie stawia na rolnictwo, dlatego do informacji o jedzeniu stosunkowo łatwo dotrzeć. Po najechaniu na zakładkę Rolnictwo w menu na belce poziomej rozwija się spora lista odnośników, m.in. bardzo fajny dział z przepisami Na podlaskim stole. Bardzo podoba mi się serwis Turystyczne wrota, gdzie w czytelny i sensowny sposób pogrupowano tematy. Tuż obok Podlaskich smaków (porządny opis każdego produktu, zdjęcia) znajduje się lista lokali i klubów. A więc można - wystarczy chcieć. Niestety brakuje innych wersji językowych.

Podsumowując: droga do celu nie jest prosta, ale łatwiejsza niż w przypadku wcześniej opisanych serwisów. Zawartość na plus.

4. Wrota Pomorza (
http://www.wrotapomorza.pl). Podoba mi się ta strona. Jest przejrzysta, prosta, nie przytłacza nadmiarem bajerów. Niestety dotarcie do oferty kulinarnej regionu znowu wymaga umiejętności zgadywania. Trzeba kliknąć link Wizytówka Pomorza i tam w menu odnaleźć dział Kulinaria. Jest sporo przepisów, ale brakuje zdjęć.

Podsumowując: skromnie, ale nawigacja nie powoduje frustracji. Wybór nie oszałamia, ale każdy znajdzie coś dla siebie.

5. Wrota Warmii i Mazur (
http://wrota.warmia.mazury.pl). Oj, ale tu sztywno i urzędowo. Po lewej stronie przytłaczające menu. Szukam jedzenia w Turystyce - nic, w Rolnictwie - nic. Wreszcie jest w mało mówiącej zakładce Jakość i znaki reg. Niestety, dział zawiera same urzędowe informacje dla przedsiębiorców. Kompletny brak czegoś na luzie, dla zwykłych ludzi i turystów. Nie podoba mi się.

Podsumowując: być może jest to dobre miejsce dla przedsiębiorców i interesantów, ale kulinarnych walorów regionu nie promuje w żadnym stopniu. Pała z marketingu!

6. Wrota Świętokrzyskie (
http://www.wrota-swietokrzyskie.pl). Z estetycznego punktu widzenia serwis mi się podoba. Niestety, znowu dotarcie do interesujących mnie informacji nie jest łatwe. Klikamy: Rolnictwo > Produkty regionalne i tradycyjne > Tradycyjny smak. Jest lista, opisy, nawet zdjęcia (ale małe i nie da się ich powiększyć). Z tego co się orientuję, są to te same opisy co na stronie Ministerstwa Rolnictwa.

Podsumowując: kuchnia i produkty regionalne chyba nie są dumą świętokrzyskiego.

7. Województwo Śląskie (
http://www.silesia-region.pl). Nie wiem właściwie jak nazywa się ta strona. Na zakładce w przeglądarce widnieje nazwa Województwo Śląskie, na stronie jak wół Śląskie. Pozytywna energia (to hasło promujące region), z kolei w adresie mamy Siliesia-Region. Chaos na dzień dobry. Ta strona to prawdziwy nawigacyjny koszmar. Jest tak przeładowana informacjami, że chyba tylko urzędnicy, którzy ją redagują, wiedzą gdzie co można znaleźć. Ani słowa o tradycji kulinarnej Górnego Śląska, co dziwi jako że region jest liderem w rejestracji produktów tradycyjnych. Specjalny serwis dla turytsów Go Silesia informuje o wszystkim tylko nie o tym, co mnie interesuje. Mogę sobie za to wyszukać wszystkie bary mleczne w województwie. Cool.

Podsumowując: totalna katastrofa. Cudownie, że śląskie ma tyle do zaoferowania turystom w ramach Szlaku Zabytków Techniki, Architektury Drewnianej, Sakralnej, Kulturowej. Pytanie tylko, czy któryś z turystów podróżyjących jednym z tych szlaków dowie się kiedykolwiek o istnieniu genialnego krupnioka z grilla?

Pozostałe województwa nie posiadają swoich wizytówek. Informacje są rozsiane po stronach różnych tam marszałków, wojewodów, gmin, samorządów - nie jestem w stanie nawet do tego podejść, więc na miejscu siódmym kończę ten przegląd.

Spośród przedstawionych tu portali najbardziej zachęca do eksploracji lokalnych smaków Podlasie. Widać, że ten region stawia na rolnictwo i odtwarzanie tradycji kulinarnej. Turystyka kulinarna może być wielkim atutem regionu (pamiętam tę fantastyczną kiszkę ziemniaczaną w lokalnym barze, cudo).

Podkarpackie miało niezły pomysł z mapą lokalnych przysmaków. Kompletnie olała sprawę Warmia i Mazury - zmarnowany potencjał (a gdyby tak się pochwalić świetnym piwem z browaru Kormoran?). Również śląskie wydaje się nie zauważyło szansy, jaką daje przedstawienie "kultury jedzeniowej". Poprawcie się! Chcę jeść!

==Radar==

2 komentarze:

  1. Na tą stronę (woj. śląskie)kiedyś zajrzałem i tam same napisy aż się szukać nie chce, natomiast samo województwo ma wydaną książeczkę/broszurkę "śląskie smaki" która jest rozdawana na różnych imprezach, ja ją akurat mam z Targów Turystyki z Sosnowca, i zawiera różne przepisy. Właśnie chciałem pisać że szkoda że w necie nie ma takiej strony ale jednak jest.
    http://www.slaskiesmaki.pl/pl

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. masz rację, ta strona jest świetna, trochę brakuje zdjęć przy niektórych przepisach, ale generalnie bardzo ok. szkoda tylko że nie podlinkowali jej jakimś fajnym banerem na silesia-region, bo to tamta strona jest niejako "wizytówką" regionu. skoro mogli podlinkować Go silesia, to czemu nie Śląskie smaki? podejrzewam że w innych województwach też są takie serwisy, ale przegląd dotyczył tych portali "centralnych", wrót do regionu.

    OdpowiedzUsuń