środa, 9 września 2009

Kupili, a teraz zamykają. Kompania Piwowarska kasuje browar w Kielcach

Kompania Piwowarska (producent m.in. Lecha i Tyskiego) poinformowała o zamknięciu browaru w Kielcach (dawniej Browar Belgia) i zwolnieniu 130 osób. Powodem zamknięcia kieleckiego browaru jest niska opłacalność produkcji.

Decyzja o zaprzestaniu produkcji w browarze w Kielcach podyktowana jest nadwyżką mocy produkcyjnych Kompanii Piwowarskiej. Utrzymywanie zbędnych w perspektywie kilku lat mocy produkcyjnych byłoby zbyt kosztowne. Natomiast obniżanie obciążenia urządzeń w pozostałych browarach i niewykorzystywanie pełnych wydajności, spowodowałoby ich nieekonomiczne wykorzystanie.

- Przewidujemy dalsze spowolnienie rynku piwa. Musimy dopasować moce produkcyjne do potrzeb rynku, polepszając efektywność swoich zakładów i sieci dystrybucyjnej. Takie działania zostały przez nas podjęte w trudnym okresie i pozwolą nam utrzymać pozycję lidera na polskim rynku - tłumaczy decyzję Gary Haigh, dyrektor generalny Kompanii Piwowarskiej.

Pracownicy spekulują, że KP, która w 2007 roku kupiła ówczesny Browar Belgia za ok. 65 mln euro, chodziło tylko o przejęcie marki i 4 proc. udziału w rynku. Do końca tygodnia ma normalnie pracować warzelnia, a do 15 października rozlewnia. Do tego czasu niemal wszyscy pracownicy dostaną wypowiedzenia. Zostanie tylko niewielka grupa do pilnowania zakładu.

Co się stanie z samym zakładem? Elementy linii zostaną sprzedane, prawdopodobnie za granicę. W przypadku nieruchomości, firma jeszcze nie podjęła decyzji.

Na podstawie informacji: www.portalspożywczy.pl

I jak tu skomentować taką wiadomość? Kolejny browar zamknięty, maszyny sprzedane, ludzie zwolnieni. Wielki koncern wyssał potencjał nowych marek i wypluł nieprzeżute śmieci. Belgia nie była wybitnym browarem, ale dała piwoszom kilka ciekawych piw (Gingers, Frater). Sprzedanie się Kompanii Piwowarskiej okazało się gwoździem do trumny i końcem browarnictwa w Kielcach. Szkoda.

==Radar==

2 komentarze:

  1. Znaczy te wymienione przez ciebie marki znikną z rynku??

    OdpowiedzUsuń
  2. Nie, przejęła je KP i będą produkowane (albo już są) w innych browarach należących do Kompanii

    OdpowiedzUsuń