niedziela, 7 czerwca 2009

Gwiazda czerwca: młoda kapusta. I danie, które zrobi każdy

Oto jedno z moich popisowych dań obiadowych. Nie wymaga praktycznie żadnych umiejętności – wystarczy jedna: krojenia. Danie jest wegetariańskie i lekkie, jednak jeśli ktoś nie może się obejść bez mięsa na obiad, niech eksperymentuje z dodawaniem kiełbasy czy boczku. Jak dla mnie podane poniżej składniki są optymalne i naprawdę niczego więcej nie potrzeba mi do szczęścia.

Dlaczego kapusta jako gwiazda czerwca? Bo właśnie teraz jest najlepsza, jeszcze młoda i delikatna w smaku. Później zrobi się twardsza – w sam raz do kiszenia, ale już do gotowania w takiej postaci mniej przydatna.

Zaopatrujemy się w główkę kapusty, kilka solidnych pomidorów (min. pół kilo na garnek), pęczek koperku, kilka pieczarek. Ponieważ ma to być danie obiadowe, przydadzą się też młode ziemniaki – najlepiej nie krajowe. Od pewnego czasu zaopatruję się w Tesco w ziemniaki egipskie lub marokańskie, bardzo dobre i nigdy nie zgniłe. Do podstawowego dania będzie też potrzebna odrobina kminku i łyżeczka przyprawy typu Vegeta lub Ziarenka smaku.

Przygotowanie sprowadza się do pokrojenia wszystkich składników. Kapustę kroimy na wąskie paski, pomidory na dowolnej wielkości kawałki, pieczarki w plasterki. Na końcu siekamy koperek. Wszystko to powinno wylądować w dużym garnku. Na początku kapusta wypełni cały gar, w miarę duszenia się zmniejszy swoją objętość do 1/3 pierwotnej. Zawartość garnka podlewamy sosem: niepełny kubek wody z wymieszaną łyżeczką Vegety i pół łyżeczki kminku (nie przesadźcie z kminkiem, bo wyjdzie knot, a nie kapustka!). Teraz wystarczy odczekać aż wszystko się ładnie udusi. Kapusta musi być miękka, ale sprężysta, nie rozgotowana. Pomidory ładnie puszczą sok, a koperek odda swój smak całości.

Pozostaje tylko ugotować ziemniaki i raczyć się w towarzystwie kefiru lub maślanki tym pysznym przedwakacyjnym daniem.

==Radar==


Cena: warzywa jako produkt sezonowy zmieniają swoją cenę kilkakrotnie w trakcie sezonu, więc im bliżej lata, tym będzie taniej. Już teraz można kupić pomidory poniżej 4 zł za kilo.

3 komentarze:

  1. A taki że robi się go szybko i bez żadnego wysiłku. Kto powiedział że fast food musi być tłusty i szkodliwy dla zdrowia? :)

    OdpowiedzUsuń