piątek, 10 października 2008

Chińszczyzna po naszemu – Pierogi domowe chińskie (producent IGLOTEX SA)

Mrożone pierogi to jedna z podstawowych potraw do szybkiego przyrzadzania. Nic więc dziwnego, że w końcu trafiły na łamy tego bloga. Starałem się zacząć wątek pierogowy od czegoś mniej banalnego od zwyczajnych ruskich czy kapuściano-grzybowych. Udało mi się upolować w Kauflandzie nowy produkt pod tą oto dość kuriozalną nazwą. Żeby było śmieszniej, producent w sympatycznej notce na opakowaniu życzy nam „staropolskiego Smacznego”. No i fajnie.Mamy staropolskie pierogi nadziewane starochińszczyzną. Czy ktoś ma coś przeciwko? Bo ja nie!

Najważniejsza rzecz, jeśli chodzi o pierogi, to ciasto. Jest niezłe, cienkie i sprężyste, ale chwila nieuwagi i rozgotowane obiekty wybuchają w garnku, co wygląda dość zabawnie, bo podczas gotowania pierogi nadymają się jak ropuchy. Trzeba uważać, żeby nie przesadzić. Nadzienie – to największy atut tego produktu. Oryginalne i dobrej jakości. Mamy tu mięso wieprzowe, makaron sojowy (!), pędy bambusa (mniam!), grzyby mun (nawet są widoczne, co mnie pozytywnie zaskoczyło) oraz marchew, cebulę i różne warzywne przyprawy. Smakuje to całkiem interesująco, aczkolwiek w większej ilości smak staje się nużący.

Chociaż do doskonałości jeszcze daleko, to mogę polecić te pierogi jako przyzwoite i niezłe w smaku szybkie danie. Zasłużona szóstka z plusem.

==Radar==

Cena za 450 g + 90 g: 3,99 zł

-------------------------------------

Ocena: 6,5/10

+ oryginalne nadzienie
+ przyzwoite ciasto
+ ładne opakowanie

- smak nieco monotonny
- łatwo się rozgotowują

1 komentarz: