środa, 11 czerwca 2008

Piekielna słodycz – Xocriolata chili (producent nieznany, Szwajcaria, dystrybutor Plus Discount)

Nieczęsto zdarzają się takie odkrycia. Połączenie wydawałoby się niemożliwe, czekolady z piekielnie ostrymi papryczkami chili, a jednak nie tylko jest to możliwe, ale i smakuje zabójczo. Dosłownie!

Płaska, ciemna tabliczka. Radzę zacząć od małego kawałeczka. Testowałem na rodzinie. Najpierw jest reakcja typu lekceważący uśmieszek i „phi, zwykła czekolada, i to ma być ta rewelacja?”. Potem zaskoczenie. I odjazd! Właśnie tak. Wkładasz kawałek czekolady do ust i czekasz aż się zacznie rozpuszczać na języku. Na początku odczuwasz tylko zwykłą czekoladową słodycz. Po chwili na podniebienie zaczyna nasuwać się piekący smak ostrej papryki. Spływa do przełyku, piecze! Wrażenie jest naprawdę dziwne i zaskakujące. Dobrze zawczasu przygotować sobie popitkę lub do przegryzienia coś o łagodnym smaku. Tak czy inaczej, uczucie pikantności na długo zostaje w gardle. Fajnie? Fajnie!

Widzisz czerwone plamki papryczki chili?

Do kupienia w Plusach. Tabliczka 125 g kosztuje 3,99 zł. Mam nadzieję, że nie wycofają tej czekolady ze sprzedaży, jak wiele innych naprawdę wyrafinowanych produktów, które pojawiły się na półkach na próbę, po czym zniknęły z nich na zawsze. Wiadomo, że klientela sklepów osiedlowych do wybrednych nie należy i zadowoli się byle czym, ale mimo wszystko... Warto spróbować i przekonać się na własne kubki smakowe jak smakuje połączenie czekolady z chili!

==Radar==

3 komentarze:

  1. super czekolada :)

    OdpowiedzUsuń
  2. jakby to była jakaś nowość, połączenie czekolady z chili:/ jadłam nawet takie lody.

    OdpowiedzUsuń
  3. Niestety, dużo ciekawszych, niszowych produktów poznikało z marketów, a zwłaszcza - dyskontów.

    OdpowiedzUsuń